O vinařství

Vinařství Maryša nese název dramatu od bratří Mrštíkových a nachází se v obci Šitbořice mezi obcemi Diváky (bydlištěm Mrštíkových) a Těšany (odkud pochází tento příběh).

V současné době obhospodařujeme mimo jiné 84 hektarů vlastních vinic, z kterých podstatnou část zpracováváme ve Vinařství Maryša.

Cílem naší firmy je spojit tradiční výrobní postupy s moderními technologiemi a poznatky a vyrábět tak vína typická pro velkopavlovickou vinařskou podoblast, ale zároveň vína originální, s dojmem na který se nezapomíná.

Výroba vína

Vinařství Maryša - výrob vínaVýroba našich vín je prováděna s využitím moderních technologií, ale opírající se o tradiční vinohradnictví. Naší filozofií je produkce pikantních, kvalitních vín za dostupnou cenu. Chceme v plné škále využít surovinu, kterou nám naše vinice poskytují. Dobře situované polohy propůjčují vínu zajímavou minerálnost až kořenitost.

Ke každému vínu přistupujeme individuálně a proto jsou jedinečná a neopakovatelná, o čemž svědčí ocenění z našich i mezinárodních soutěží.

Všechna naše bílá vína jsou vyráběná v nerezových, řízeně chlazených nádobách. Proto jsou to vína svěží, reduktivní a harmonická. Lisování probíhá pomocí pneumatického lisu při šetrném tlaku. Pro kvašení využíváme selektované kvasinky, které máme léty prověřené. Některé špičkové červené vína necháváme ještě dozrávat v sudech.

Pro červená vína používáme barikové (dubové sudy), kde probíhá mikrooxidace, nezbytná pro zjemnění struktury tříslovin.

Vinohrady

Vinařství Maryša - vinohradyNaše vinice se rozkládají v malebné kopcovité krajině obcí Šitbořice, Diváky, Klobouky, Nikolčice a Hustopeče. Výjimečnost viničních tratí je dána nadmořskou výškou 230 - 330 m, jižní až jihovýchodní expozicí svahů a teras. Výhřevná půda na pískovcovém podloží je bohatá na minerály vápník a hořčík. Ve vinohradech jsou zastoupeny odrůdy Ryzlink Rýnský, Sylvánské zelené, Műller Thurgau, Rulandské bílé a šedé, Sauvignon, ale také Veltlínské zelené, Neuburské, Chardonnay.

U modrých odrůd je potřeba vyzvednout naše Rulandské Modré, Modrý Portugal, Frankovku, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe.

Všechny vinice jsou zapojeny do systému integrované produkce, jejíž snahou je zavedení a udržování takových postupů, které jsou šetrné k přírodě a životnímu prostředí.